18 Ağustos 2013 Pazar

Dalyan

Dalyan kanalı
 Birisi size “Dünyada cennete benzer bir yer var mıdır acaba” diye sorsa verebileceğiniz tek bir cevap olabilir, Dalyan! Evet, gerçekten de Dalyan cennet gibi bir yerdir. Deniz kıyısında olmadığı halde dünyanın en güzel plajlarından biri olan İztuzu Plajı keyfini yaşayabileceğiniz bir yer hem de Dalyan. Köyceğiz Gölünü denize bağlayan bir kanalın kenarında kurulmuş. Sanki suyun üzerinde bir otoyol var gibi sürekli çalışan tekneler gün boyunca misafirleri İztuzu Plajına taşıyor, gün akşama doğru döndüğünde ise bu defa tersine, iztuzu Plajından otellere doğru bir seyir başlıyor. Böylece gün içinde hem deniz, hem göl hem de kanal keyfini bir arada yaşayabiliyorsunuz. Kanal boyunca tekne ile gidiş gelişlerde dev kaplumbağaları görebilirseniz günün en anlamlı ödülünü de almışsınız demektir.

 Tabii ki dalyan sadece deniz, kanal, göl demek değil. Antik Likya ülkesi de bu bölgede kurulmuş ve Likyalılar bize bıraktıkları miras konusunda son derece cömert davranarak çok değerli arkeolojik kalıntılar bırakmışlardır. Bunların en öenmlilerinden biri olan Kaunos antik kenti de Dalyan yakınlarındadır. Tarihe ve arkeolojik kalıntılara meraklıysanız Kaunos antik kentini mutlaka ziyaret etmelisiniz. Kaunos antik kentinde yaşayanlar kralları için kayalardan oyarak görkemli kral mezarları yapmışlar, tekne ile İztuzu Plajına giderken Kral mezarlarını da görebilirsiniz.

 İztuzu plajının dünyanın en güzel plajlarından biri olmanın yanı sıra bir başka özelliği de deniz kaplumbağaları olan Caretta Caretta'ların yumurta bırakma ve üreme alanı olmasıdır. Bu sevimli hemşehrilerimiz yılın belli aylarında İztuzu Plajı sahiline çıkarlar ve kumsalda açtıkları çukurlara yumurtalarını bırakıp tekrar engin denizlere dönerler.

 Dalyan'a gelip de gençleşmeden dönmek olmaz, ne de olsa yenilenmeye geliyoruz buraya. Dalyan bölgesindeki kaplıcaların bazılarında çamur banyosu yapabilir ve yarı yarıya gençleşebilirsiniz. Ayrıca sultaniye kaplıcalarına da gidip doğa ananın kucağına kendinizi bırakıp kendinizi yenileyebilirsiniz.

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder