24 Ağustos 2013 Cumartesi

Kaunos Antik Kenti


 Kaunos ismi nereden geliyor? Yunan mitolojisine göre, tanrıların tanrısı Zeus, Menderes Nehri kıyısında Tanrıça Leto'yu hamile bırakmıştır. Tanrıça Leto'nun ikizleri olmuştur: Apollon ve Artemis. Apollon'un oğlu Miletos da yıllar sonra büyük babası ile büyükannesinin seviştiği yeri bulmuş ve orada Milet kentini kurmuştur. Ülkesi'ni genişletmiş ve Karya adını vermiştir.
 Karya Kralı Miletos'un da ikizleri olmuştur. Erkeğe Kaunos, kıza Byblis adı verilmiştir. Büyüdüklerinde Byblis, erkek ikizine aşık olur. Bu aşk, kardeş sevgisinin çok ötesindedir. Kız kardeşinin yasak aşkına karşılık vermeyen Kaunos, yanına dostlarını alarak ülkesini terk eder. Güneye giden Kaunos, günümüzde kendi adıyla anılan yerde yaşamaya karar verir.
 Kaunos'un gidişine üzülen Byblis, o kadar çok gözyaşı döker ki, hâlâ Dalyan'da akan ve Calbis adı verilen pınarlar, o gözyaşlarından oluşmuştur. Hasrete dayanamayacak hâle gelen Byblis, sonunda kendini bir kayadan aşağı atarak canına kıyar.
Tarihçi Ovidius da kentin kuruluşunu bu efsaneye bağlı kalarak anlatmıştır.
 Dalyan beldesi Dalyan kanalının bir tarafında yer alır, Kaunos ise kanalın diğer tarafındadır.
 Kaunos’a Dalyan merkezden kalkan teknelerle gidebilirsiniz, tekneden indikten sonra yaklaşık 1Km kadar yokuş yukarı yürümeniz gerekmektedir.

Kaunos Anfi Tiyatro
Kaunos Anfi Tiyatro
Kaunos antik kentinin geçmişi M.Ö 10. Yüzyıla kadar uzanır. Liman olması nedeniyle yöre halkı için çok önemli bir ticaret merkezi olan Kaunos Antik Kenti zamanla denizin doğal yollarla alüvyonlarla dolması sonucunda denizden uzaklaşmış ve içerde kalmıştır. Tarih bilimin aşılmaz ustası Strabon “Kaunos Kıyıdadır” diye yazar. Arkeologlar tarafından Kaunos'un varlığı bilinmekle birlikte nerede olduğu hakkında kesin bir bilgi yoktu. Kaunos Antik Kenti'nin tam yeri hiçbir yanılgıya yer vermeyecek şekilde 1842 yılında İngiliz Arkeolog Hoskyn tarafından belirlenmiştir.
Kaunos antik kentine nasıl gidilir

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder