1 Eylül 2013 Pazar

İztuzu Plajı

İztuzu Plajı
 Dünyanın en iyi plajlarından biri seçilen İztuzu Plajı, dalyan kanalının denize ulaştığı nokta olan İztuzu Plajı, Dalyan kanalının denize ulaştığı nokta olan Delikada önlerinden başlayıp Radar Tepesi eteklerine kadar yaklaşık 5400 metre boyunca uzanan dar bir şerit halindedir. Altın rengi kumları ve pırıl pırıl denizi ile görenleri hayran bırakan İztuzu Plajı, caretta caretta’ların yumurtlama bölgesi olduğundan dolayı Tabiat koruma Alanı ilan edilmiştir. Bu yüzden soyunma kabinleri ve küçük bir büfe / cafe dışında herhangi bir yapılanmaya izin verilmemektedir. Caretta Caretta yumurtalarına zarar verebilme ihtimaline karşı sahile kedi köpek gibi evcil hayvanların girmesine de izin verilmiyor. Ayrıca kumsal içinde yumurtlama noktası olarak belirlenen yerlere güneş şemsiyesi de takılamıyor.

 İztuzu plajı, dünyanın dört bir tarafından gelip de yumurtalarını bırakan Caretta Caretta kaplumbağaları tarafından bile dünyanın en güzel plajlarından biri seçilmiş olmalı, yoksa o kadar yolu gelip de yumurtalarını İztuzu Plajı’na bırakmazlardı.

 Dar bir şerit halinde yaklaşık 5400 metre uzanan İztuzu Plajı’nın bir tarafı Köyceğiz Gölü’nü denize bağlayan Dalyan kanalının denize ulaşma noktası olan Dalyan deltası (dalyanağzı), dolayısıyla tatlı su, diğer tarafı ise Ege denizi, dolayısıyla tuzlu su. Denizin gel-git hareketlerine bağlı olarak bazen deniz tatlı suya, bazen de tatlı su denize doğru akar, Bu yüzden tatlı su tarafındaki kumlar sürekli hareket halindedir.

 Deniz tarafından büyük teknelerle gelenler eğer Dalyan kanalını gezmek isterlerse (örneğin çamur banyolarına gitmek için Dalyan kanalından geçmek gerekir) Delik Ada önlerinden büyük teknelerden inip dalyan kanalında yolcu taşıyan küçük teknelere binmek zorundadırlar, Dalyan kanal tekneleri gün içinde sürekli gidiş geliş yapmaktadırlar.

 İztuzu plajı Tabiat koruma Alanı ilan edildiği için bölgede otel, motel gibi konaklama tesisleri yoktur. Dalyan,  Köyceğiz, Dalaman, Fethiye gibi yakın bölgelerde konaklamak gerekir. Dalyan’dan İztuzu Plajına tekneler gün boyu sefer yapmaktadırlar. Dalyan'dan İztuzu Plajı yaklaşık 12 Km dir ve tekne ile yaklaşık 35 dk civarında zaman almaktadır ama yemyeşil labirentlerin içinde geçen bu 35 dk size 1 dk gibi gelecektir ve keşke yol hiç bitmese diyeceksiniz.

İztuzu Plajı'na nasıl gidilir

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder