18 Ekim 2013 Cuma

Saklıkent kanyonu turu

Saklıkent Turu
Saklıkent Kanyonu
 Yaklaşık 200 Mt yükseklikte iki kaya kütlesinin arasında yer yer 20 – 30 Mt genişliğinde ve 17 Km uzunluğunda içinde bir akarsu bulunan derin bir vadi düşünün.  Hayalinizde canlandırabildiniz mi? İşte Saklıkent kanyonu budur. Ama görmeden tam olarak hayal edebilmek mümkün değil. O yüzden gitmek ve görmek gerekir.

Jeologların araştırmalarına göre 200.000 yıl kadar önce bölgede jeolojik bir hareketlilik yaşanmış, bu hareketlilik sonucunda deyim yerindeyse dağ yarılmış ve Saklıkent Kanyonu ortaya çıkmıştır. Ve içinden geçen Karaçay ile müthiş bir doğa harikasına dönüşmüş Saklıkent Kanyonu. Kanyonun tabanı her yerde görebileceğimiz derelerdeki gibi küçük taşlarla değil aşılması zor kayalarla ve büyük taşlarla kaplı olduğundan dolayı kanyonun içinde yürüyebilmek oldukça zordur, ancak profesyonel sporcuların yapabileceği bir iştir.

Kanyonun içinde gezebilmek için yaklaşık 1 Mt genişliğinde kayalara tutturulmuş, metalden yapılmış bir insan yapımı yol mevcut, ama o metal korkuluğa varabilmek için öncelikle suya girmeniz gerekiyor ki su hem oldukça soğuktur hem de dibi sizi rahatsız edebilecek taşlarla kaplıdır, bu yüzden Saklıkent Turu’na katılmak için yanınızda lastik ayakkabı bulundurmanızda fayda var, ama eğer isterseniz girişte bu tür ayakkabıları kiralayabiliyorsunuz, ama biz kendi ayakkabınızı kullanmanızı öneririz, dünyanın bin bir türlü hali, çeşit çeşit hastalık var, tedbirli olmak her zaman iyidir.

Kayalara tutturulmuş demir iskele üzerindeki yol bitince isterseniz kanyon içinde yürüyerek gidebildiğiniz kadar gidebilirsiniz, zira Saklıkent kanyonu yaklaşık 17 Km boyunca uzanıyor. Yer yer güneş ışınlarının bile girmekte zorlanacağı kadar derinleşen Saklıkent, eskilerin “adıyla müsemma” dedikleri gibi tam bir Saklı Kent. İlk birkaç Km herkesin gezebileceği bir mesafe ama birkaç Km den sonrası oldukça zor ve eğer profesyonel bir sporcu değilseniz kendinizi fazla zorlamamanızı tavsiye ederiz. Hele son 10 Km ise profesyonel olmayanların katiyen geçemeyecekleri derecede doğal engellerle dolu.

Dalyan’da yaptığınız tatil süresince katılabileceğiniz en heyecanlı ve eğlenceli turlardan biri olan Saklıkent Turu yaklaşık 9 saat sürüyor, öğle yemeği dahil turlara katılabilirsiniz. Tek yapmanız gereken otel yönetimine ben Saklıkent Turu’na katılmak istiyorum demeniz. Aman ha sakın ola ki fotoğraf makinenizi ve video kayıt cihazınızı unutmayınız.

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder