15 Nisan 2014 Salı

Dalyan, Caretta'nın bir bildiği var demek ki

Dalyan kanalının denize ulaştığı yer - iztuzu Plajı
 Geniş ve uzun kumsalın arkasından kalkan tekne ritimli pat patlarıyla sazlıkların arasına doğru dalıyor. sazlık alanlardan oluşmuş bir labirent görünümlü Dalyan Kanalı'nın yeşil sularında burnunu akşam güneşinin ve sazlık gölgelerinin arasında döndüre döndüre kanal boyunca yol alıyor. Daralan, genişleyen, açılan, kapanan perspektiflerle ve kıvrımlarla dolu bu labirent az sonra küçük bir gölete açılıyor. Sonra yeniden dar ve kıvrımlı su kanalları.  Gezegenin bilinmeyen bir noktasında, hatta belki de bilinmeyen bir gezegende gezindiğiniz duygusu baş göstermekteyken kanalın doğu şeridinde ilk restoran, sonra tek tük başka restoranlar ve size az sonra insanların arasına karışacağınızı hatırlatıyor. Güneş sazlıkların arasından turuncu bir akşam selamı verirken kanal yeniden bir gölete açılıyor ve sol tarafta görkemli bir yamaca oyulmuş dalyan kaya mezarları, sağ tarafta ise yeşillikler için küçük oteller beliriyor. İztuzu Plajı'ndan yola çıkan tekneniz artık Dalyan'da..

 Dalyan, Muğla ilinin Ortaca ilçesine bağlı bir belde. Tüm doğal zenginliklerini koruyan geniş bir deltanın ortasında, tarihi ve kültürel zenginliklerini sergileyen cömert bir cennet.  Yukarıda anlattığımız Köyceğiz gölü'nü Akdeniz'e bağlayan lagün antik dönemde calbis adıyla anılırmış. İnce kanallar ve küçük göletler oluşturarak denizden göle uzanan bu kanal yörenin karakterini ve önemli özelliklerini oluışturmuş.

 Dalyan görsel olarak çok güzel, çünkü kanalın bir yanına çekilmiş olan belde suyla birlikte suyun öte yanındaki kaya mezarlarının ve yüksek sazlıkların manzarasına da sahip. Dalyan, burun deliklerinizden geçtiğinde başınızı döndüren güzellikte bir kokuya sahip, çünkü yerleşim alanının etrafını çevreleyen cangıl sayısız çiçek, ağaç ve sazlığın kokusunu birbirine  karıştırarak olağanüstü bir parfüm kokteyli oluşturuyor.

 Dalyan eşine az rastlanır bir biyolojik çeşitliliğe sahip, çünkü gölün tatlı suyu, denizin tuzlu suyu ve bunların birbirine karıştığı  kanal boyunca çok sayıda su canlısı bir arada yaşıyor. Balık Üreme Alanı anlamına gelen Dalyan sözcüğünün bölgenin modern adı olması bir tesadüf değil. Dalyan'ın konukları tamamı bölgenin sularında yaşayan her türlü deniz ürününü taze yeme şansına sahip. Dalyan'ın biyolojik çeşitliliği balıklar ve öteki deniz canlılarıyla bitmiyor elbette.  Kanal ve çevresindeki geniş bataklık alanı ve sazlıklar bir çok yabani hayvan türünün ve özellikle de yaban kuşlarının bölgeyi yurt edinmesini sağlar. Türkiye'nin en önemli kuş gözlem alanlarından bir olan Dalyan sazlıkları koruma altına alınmıştır.

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder