21 Nisan 2014 Pazartesi

Sultaniye kaplıcaları


Sultaniye kaplıcaları
Dalyan Sultaniye Kaplıcaları
Sultaniye kaplıcaları, Dalyan'ın allah vergisi muhteşem doğal güzelliklerinin yanı sıra şifa kaynağı olarak da bilinmesine neden olan dünyaca ünlü kaplıcalardır. Dünyanın her tarafından milyonlarca insan buraya gelmiştir, her yıl da yüzbinler sağlık için yine Sultaniye kaplıcalarına gelmektedir. Yıllardan beridir bel ve eklem ağrıları, siyatik ve romatizmal hastalıklardan muzdarip olan, ama Sultaniye kaplıcalarına girdikten sonra bu dertlerden kurtulduklarını söyleyen insanların sayısı azımsanmayacak kadar çok.

 Dalyan merkeze 4 Km uzaklıkta olan Sultaniye Kaplıcaları Köyceğiz Gölü'nün güney batısında, Ölemez Dağı'nın eteklerindedir. Kaplıcalarda su sıcaklığı 39 derecedir ve radyokakivitesi 98.3 ile Türkiyenin en yüksek radyokaktif kaplıcasıdır, kalsiyum klorür, kalsiyum sülfat, kalsiyum sülfür ve radon içermektedir. Radon değeri açısından ise dünyada ikinci sıradadır. 21 günlük periyodik tedavi sonrasında kaplıcaların bel ağrısı, siyatik, romatizma, lumbago, nefrit, cilt ve bazı kadın hastalıklarına iyi geldiği gözlemlenmiştir. 21 günlük tedavi süresince günde iki kez suya girmek gerektiği düşünülmektedir. Sultaniye kaplıcalarının suyu içilebilir olduğundan dolayı ayrıca karaciğer, safra kesesi ve bağırsak hastalıklarına da iyi geldiği söylenmekte.


 Dalyan'daki Sultaniye Kaplıcaları kadim hemşehrilerimiz olan Kaunos'lular zamanında kullanılmaya başlanmış, daha sonra Bizanslılar gelip buraya konaklama tesisleri yapmışlar, bu tesislerin kalıntıları Köyceğiz Gölü'nün suları altında bulunmaktadır.

 Velhasıl kelam, Dalyan hem tarihi ve arkeolojik kalıntılarıyla hem hoşça vakit geçirebileceğiniz doğal güzellikleriyle hem de cana can katan sağlıklı kaplıcaları ve çamur banyosu ile görülmeye değer vesselam.
Sultaniye kaplıcalarına nasıl gidilir

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder